A maximális tartósság elérése érdekében, alapozófesték használata javasolt, amire egy átvonó réteg kerül és végül jöhet a külső, az időjárási körülményeknek és mechanikus behatásoknak ellenálló réteg.
Ez így egy kicsit bonyolultnak és időigényesnek hangzik, viszont a gyártók egyre inkább arra törekednek, hogy a zománcfestékek fejlesztésével egyszerűbb megoldást kínáljanak a felhasználóknak, ezért megjelentek a 3 az 1-ben típusú változatok is. Ezekből elég csupán 2-3 réteget felvinni, ha tartós végeredményt szeretnénk és melléjük nincs szükség más anyagok beszerzésére.
Vizes bázisú és oldószeres zománcfestékek
Az igényeinknek megfelelően kiválasztható a szükséges típus, a tulajdonságaik alapján. Az oldószeres testesebb bevonatot képez. Hígító beszerzésére is szükség lesz a festőszerszámok megtisztításához, illetve a festék hígításához, ha szeretnénk beállítani a kívánt sűrűséget. Általában jobb fedést biztosítanak, de az oldószer kipárolgása egészségügyi kockázatot jelenthet a nem jól szellőző helyiségekben.
A vizes bázisú zománcfesték környezetbarát összetétellel rendelkeznek, az oldószer hiányából fakadóan. Vékonyabb réteget képeznek, ezért a felületi hibák észrevehetőek maradnak. Tehát alaposabb felületkezelésre lehet szükség a festést megelőzően.